Skriv anonymt i brevkassen – Bryd Tavsheden hjælper dig Skriv anonymt i brevkassen – Bryd Tavsheden hjælper dig
Få hjælp Forlad siden Chatten er åben

BREVKASSEN

BREVKASSEN ER ÅBEN

Skriv til os anonymt eller læs tidligere breve og vores svar herunder.

VI SVARER HURTIGST MULIGT

 Har du brug for akut hjælp uden for vores åbningstid, kan du kontakte Lev Uden Vold på 1888.

Brevkassen er anonym

SKRIV HVAD DU HAR PÅ HJERTE

Er du i tvivl om du har oplevet vold? Er du usikker på, hvad vold egentlig er? Har du en oplevelse med vold, som du har brug for at dele?

Så er du landet det rigtige sted, her i Bryd Tavshedens brevkasse. Når du skriver til os er det gratis og anonymt. Hvis du kommer til at skrive noget så du eller andre ikke længere er anonyme, skriver vi det om, så anonymiteten bevares. Brevene besvares de dage chatten er åben.

Alle vores rådgivere ved rigtigt meget om vold og kan helt sikkert svare på dit spørgsmål og give dig et godt råd med på vejen.  Vi oplever at rigtigt mange voldsudsatte børn og unge spørger os om vold og søger gode råd. I vores brevkasse, kan du derfor få hjælp til at finde ud af hvad du har oplevet og hvad du kan gøre, hvis du har oplevet vold.

I Brevkassen kan du også se, hvad andre har spurgt om, og hvilke svar vores rådgivere har givet dem.

HAR BREVKASSEN HJULPET DIG I DIN SITUATION?

SE HVAD ANDRE SPØRGER OS OM

Dreng

16

Dato

06/05/2022

Eksamen med Bryd Tavsheden billede.

Hej
Mit spørgsmål handler ikke så meget om vold, men jeg skal op til dansk mundtlig prøve snart, og har valgt billedet hvor der står bryd tavsheden, med pigen der har lynlås over munden.
Jeg vil egentlig bare spørg, hvorfor i har sat det stykke tekst på billedet hvor der står "hvordan vil de se ud som voldsamt? Brug vores Facebook-applikation........".

Svar

Kære pige på 16 år.
Det er herligt at læse at du vil bruge et af vores billeder til din eksamen. Tak for det.

Jeg vil foreslå dig at ringe ind til kontoret. Tlf nr er på hjemmesiden og talt med en af medarbejderne, der arbejder med vores billeder og Facebook.

Mange hilsner
Brevkassen