Skriv anonymt i brevkassen – Bryd Tavsheden hjælper dig Skriv anonymt i brevkassen – Bryd Tavsheden hjælper dig
Få hjælp Forlad siden Chatten er åben

BREVKASSEN

BREVKASSEN ER ÅBEN

Skriv til os anonymt eller læs tidligere breve og vores svar herunder.

VI SVARER HURTIGST MULIGT

 Har du brug for akut hjælp uden for vores åbningstid, kan du kontakte Lev Uden Vold på 1888.

Brevkassen er anonym

SKRIV HVAD DU HAR PÅ HJERTE

Er du i tvivl om du har oplevet vold? Er du usikker på, hvad vold egentlig er? Har du en oplevelse med vold, som du har brug for at dele?

Så er du landet det rigtige sted, her i Bryd Tavshedens brevkasse. Når du skriver til os er det gratis og anonymt. Hvis du kommer til at skrive noget så du eller andre ikke længere er anonyme, skriver vi det om, så anonymiteten bevares. Brevene besvares de dage chatten er åben.

Alle vores rådgivere ved rigtigt meget om vold og kan helt sikkert svare på dit spørgsmål og give dig et godt råd med på vejen.  Vi oplever at rigtigt mange voldsudsatte børn og unge spørger os om vold og søger gode råd. I vores brevkasse, kan du derfor få hjælp til at finde ud af hvad du har oplevet og hvad du kan gøre, hvis du har oplevet vold.

I Brevkassen kan du også se, hvad andre har spurgt om, og hvilke svar vores rådgivere har givet dem.

HAR BREVKASSEN HJULPET DIG I DIN SITUATION?

SE HVAD ANDRE SPØRGER OS OM

Pige

24

Dato

08/11/2021

Problemer med skolemad

Problemer med skolelederen
Problemer er skolemad ,en dag fik jeg dårlig salat ,der var affald salat , da jeg set denne i min tallerken , så jeg stop med at spise nogen i skolen ,fordi det betyder for dig der er ikke renlighed i mad ,når medlemmer arbejder med laver mad ,så problemet er med leder i skolen ,som trækker fra min løn i skolen automatisk betaling ,selvom jeg har talt med hen om det , fra 21 september jeg har ikke spist og druk noget i skole og indtil i dag , jeg betaler 440 K r, det er hver måned ude spiser og drikker noget ,jeg meget kede af det ,og trist og altid tænker på det ,hvordan jeg skal betaler mens jeg spiser og drikker ikke noget .

Svar

Kære Pige på 24.

Herinde arbejder vi med kærestevold og familie vold. Jeg kan læse i dit brev, at din situation ikke handler om det, men i stedet for skolemaden.

Jeg vil anbefale dig, at prøve at snakke med skolelederen igen, om ikke du kan få en anden ordning eller selv have mad med, fordi du ikke kan lide den mad de laver.

Hvis du skulle opleve vold i dit kæresteforhold eller i familien, så er du meget velkommen til at vende tilbage.

De bedste hilsner, Anders